تبلیغات
سوگماد - بیانات در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى‌
سوگماد
پایه ی هر چیز از ریشه باید درست باشد!

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 19 اسفند 1389

بیانات در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى‌

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

خیلى خوشامدید آقایان محترم و خبرگان عالى‌شأن امت. و تشكر میكنم از زحمات برادران عزیز، آقایان محترم؛ چه در ضمنِ این اجلاس جارى، و چه در طول سال در كمیسیونهاى مربوط، كه آقایان در آنجا حضور دارید و زحماتى كه كشیده میشود. و شما را دعا میكنیم. خداوند ان‌شاءاللَّه از شما قبول كند و توفیق و تسدید بفرماید.

از همه‌ى آقایان تشكر میكنیم؛ بخصوص از جناب آقاى هاشمى رفسنجانى، براى اینكه در این اجلاس، انتظار خصمانه‌اى را كه دشمنان داشتند، خنثى كردند. آنها انتظار داشتند كه بین خبرگان امت اختلاف بیفتد؛ رقابتها به صورت رقابتهاى متعارف دنیاى مادى در بیاید و مسابقه‌ى در خدمت، تبدیل بشود به رقابت منفىِ در تصرف مراكز و جایگاه‌ها؛ كه این بحمداللَّه نشد. خب، از جناب آقاى هاشمى انتظار هم همین بود؛ با توجه به سابقه‌ى عقل و احساس مسئولیتى كه در ایشان همیشه ما مشاهده كردیم. و آنچه كه انتخاب هم كردید آقایان! انتخاب بجا و بحقى بود. جناب آقاى مهدوى شخصیت برجسته و بارزى هستند؛ هم در عالم روحانیت، هم در عالم سیاست، هم در مسائل جارى كشور، در مسائل حوزه و دانشگاه، از اول انقلاب تا امروز. آنچه اتفاق افتاد، ان‌شاءاللَّه به بركت اخلاص آقایان و اخلاص شماها و عقل و تدبیرى كه انسان در رفتارها و گفتارها مشاهده میكند، به خیر اسلام و مسلمین خواهد بود؛ انتظار هم همین است.

شرائط امروز كشور، به ملاحظه‌ى مسائل منطقه، شرائط بسیار مهم و حساسى است. مسائل منطقه، مسائلى است كه ابعاد آن از متعارف مسائل جارى بكلى بیرون است. آنچه دارد اتفاق مى‌افتد، خیلى ابعاد عظیمى دارد. حالا دشمنان، سوءاستفاده‌كنان، فرصت‌طلبان بین‌المللى و مستكبران چه میخواهند و چه خواهند كرد، بحث دیگرى است. آنچه اتفاق افتاده، دو شاخصه‌ى بسیار مهم دارد، كه این دو شاخصه مورد آرزوى همه‌ى مسلمانان صادق و اندیشه‌هاى والا در انقلاب اسلامى، در جمهورى اسلامى و در سایر نقاط عالم بوده است. این دو اتفاق، یكى حضور مردمى است، یكى شعار اسلام. این دو چیز، خیلى مهم است.

 حضور مردمى معنایش این است كه ملتها با تن خودشان، با حضور شخصى خودشان در میدانهاى مبارزه حاضر شوند و خطرات را تحمل كنند؛ مثل آن چیزى كه در ایران اتفاق افتاد. وقتى این شد، هیچ قدرتى در مقابل این نمیتواند بایستد؛ حالا آمریكا و اینها كه سهلند. اگر همه‌ى قدرتهاى عالم هم دست به یكى شوند، در مقابل ملتى كه با همه‌ى وجود وارد میدان شده است، نمیتوانند مقاومت كنند، ایستادگى كنند. البته میزنند، میكُشند، خونریزى میكنند، اما مغلوب میشوند. همان طور كه امام در آن سالها فرمودند، خون بر شمشیر فائق خواهد آمد، پیروز خواهد شد. این اتفاق افتاده است. مردم با جسم خودشان، با وجود خودشان وارد میدان شده‌اند؛ نماینده نفرستادند، به حرف اكتفاء نكردند؛ آن هم نه در یك كشور، در چندین كشور؛ كه زمینه‌ى آن در كشورهاى دیگر هم وجود دارد. این یك نكته است كه خیلى مهم است. جز دست قدرت الهى، كسى قادر نیست یك چنین وضعى را به وجود بیاورد. زمینه‌ها فراهم میشود، افراد نقش ایفاء میكنند - در اینها شكى نیست - اما این دست قدرت خداوند است كه مالك دلهاست؛ كه «قلب المرء بین اصبعى الرّحمن». خداى متعال است كه دلها را عازم میكند، جازم میكند، اراده‌ها را بسیج میكند و این اتفاق مى‌افتد. در این حوادث، دست قدرت خداوند محسوس است. چون دست قدرت الهى هست، بنابراین پیروزى هم در آن قطعى است.

 نكته‌ى دوم در اینها، مسئله‌ى شعار اسلام است. خب، در این كشورها و در دیگر كشورهاى اسلامى، مردم، مردم مسلمانى هستند، جزو امت اسلامند. حتّى در آنجاهائى هم كه مظاهر اسلامى محدود بوده است، همراه با فشار بوده است، مردم مؤمنند، مسلمند و اسلام ریشه دارد؛ این هم از خصوصیات اسلام است. در كشورهائى كه ماركسیستها هفتاد سال با همه‌ى توان سعى كرده بودند اسلام‌زدائى كنند، بمجرد اینكه رژیم كمونیستى شوروى ساقط شد، مردم بیرون آمدند؛ جوانهائى كه دوره‌ى اسلام را اصلاً درك هم نكرده بودند، شعار اسلام دادند. این، یك خصوصیت مربوط به عمق اسلام است در دلها.

 در اینجاها هم همین جور است. البته انگیزه‌هائى وجود داشت، الان هم وجود دارد - انگیزه‌هاى لیبرالیستى، شاید به نحو ضعیف‌ترى انگیزه‌هاى سوسیالیستى، قومیت‌گرائى یا امثال اینها - لیكن بدنه‌ى مردم، مسلمانند و شعارها اسلامى است؛ بخصوص در كشورى مثل مصر كه آنجا اسلام خیلى عریق است، عمیق است، قرآن آنجا حاكم است، محبت اهل‌بیت آنجا حاكم است.

 بنابراین، این حادثه، حادثه‌ى عجیبى است كه دارد اتفاق مى‌افتد. هنوز هم این حادثه در اول راه است. خب، ما حالا به عنوان جمهورى اسلامى، و ما تعداد موجود در اینجا به عنوان مسئولانى از جمهورى اسلامى، و همچنین دیگر مسئولان، وظائفى داریم؛ بایستى به این وظائف توجه كنیم و از این مقطع زمانى آسان نگذریم.

 یكى از چیزهائى كه بلاشك در این حوادث مؤثر بود، الگوسازى و گفتمان‌سازى انقلاب اسلامى بود. انقلاب اسلامى براى مسلمانها الگو شد؛ اولاً با پیدایش خود، بعد با تشكیل موفق نظام جمهورى اسلامى كه توانست یك نظامى را با یك قانون اساسىِ كامل ارائه كند و آن را به كرسى بنشاند و تحقق ببخشد، و بعد ماندگارى این نظام در طول سى و دو سال كه نتوانند به او ضربه بزنند، و بعد استحكام و تقویت هرچه بیشتر این نظام - كه نظام جمهورى اسلامى امروز از لحاظ عمق و ریشه، قابل مقایسه‌ى با ده سال پیش، بیست سال پیش و سى سال پیش نیست - و بعد پیشرفتهاى گوناگون در این نظام، كه پیشرفت علمى، پیشرفت فناورى و صنعتى، پیشرفتهاى اجتماعى گوناگون، پخته شدن افكار، پدید آمدن افكار نو، حركت عظیم علمى در كشور و فعالیتهاى گوناگون است. عمرانهائى كه در این كشور شده است، در مواردى كشور را به درجه‌ى چند كشور معدود دنیا درآورده است. اینها همه حوادثى است كه اتفاق افتاده است. اینها براى ملتهاى مسلمان چیزهاى محسوسى است؛ اینها را مى‌بینند، مشاهده میكنند. این انقلاب آمد، نظام درست كرد، این نظام باقى ماند، روزبه‌روز قوى‌تر شد، روزبه‌روز هم پیشرفته‌تر شد؛ این میشود الگو. این الگوسازى یك گفتمانى را به وجود مى‌آورد كه آن، گفتمان هویت اسلامى و عزت اسلامى است. امروز در بین ملتهاى دنیا، احساس هویت اسلامى، قابل مقایسه‌ى با سى سال قبل نیست؛ احساس عزت اسلامى و مطالبه‌ى این عزت، امروز قابل مقایسه‌ى با گذشته نیست. این، اتفاق افتاده است.

 خب، طبعاً نتائجش این است كه جبهه‌ى مخالف و جبهه‌ى مقابل شكست میخورد. مستبدینِ فاسدِ وابسته‌اى در یك جاهائى در رأس كار بودند. خداى متعال وعده كرده است: «سیصیب الّذین اجرموا صغار عند اللَّه و عذاب شدید بما كانوا یمكرون».(1) مكرشان فایده‌اى براى آنها ندارد، بلكه به خاطر همین مكر، خداى متعال ذلت و خاك‌نشینى را بر اینها تحمیل میكند. این اتفاق افتاده است، این شده است، این جلوى چشم ماست.

 این هم یكى دیگر از آن مواردى است كه ما آیات الهى قرآن را در مقابل چشم خودمان تجربه‌اش را مشاهده كردیم؛ كه این مال زمان ماست، این خیلى باارزش است. آنچه را كه خداى متعال در قرآن وعده داده است، ما داریم اینها را جلوى چشم خودمان، در تجربیات خودمان مشاهده میكنیم.

 بخش مهمى از تبلیغات ضد جمهورى اسلامى، ناظر به همین جهت است؛ ناظر به این است كه الگوسازى نشود؛ در چشم ملتهاى مسلمان، جمهورى اسلامى به صورت یك الگوى موفق درنیاید. به نظر من این نكته‌ى بسیار مهمى است كه همه‌ى ما باید به آن توجه كنیم. سعى دشمنان این است كه جمهورى اسلامى به شكل یك الگوى موفق در چشم ملتها جلوه نكند؛ چون وقتى الگو پیدا شد، مردم به سمت آن حركت میكنند؛ وقتى توفیق این الگو دانسته شد، مردم تشویق میشوند.

 یكى از نویسنده‌هاى مصرى در پنجاه سال قبل، شصت سال قبل در یك كتابى نوشته است كه اگر ما بتوانیم یك نقطه‌ى از دنیا را با یك حكومت اسلامى اداره كنیم، از هزاران كتاب و تبلیغ براى پیشرفت اسلام این مؤثرتر است. راست میگوید. با اینكه الگوى ما از لحاظ انطباق با اسلام، آنجور كه ما میخواهیم، نیست - خب، ما متأسفانه با شكل مطلوبِ تحقق اسلام خیلى فاصله داریم - اما همان اندازه‌اى كه توانستیم، توفیق پیدا كردیم، اسلام را وارد جامعه و زندگى‌مان كردیم، آثارش را داریم مشاهده میكنیم، عزتش را مى‌بینیم، قدرتش را مى‌بینیم، پیشرفتش را مى‌بینیم، استقلالش را مى‌بینیم؛ این را مردم دارند مشاهده میكنند. پس آنها میخواهند این الگوسازى نشود؛ لذاست كه سعى میكنند الگو را در چشم مخاطبان خراب كنند. یكى از كارهائى كه از اول انقلاب تا حالا انجام گرفته، این است. اگر ضعفى داریم، آن ضعف را در چشمها بزرگ میكنند؛ اگر ضعفى نداریم، آن را بدروغ به ما نسبت میدهند؛ این را باید توجه داشته باشیم. یكى از كارهاى اساسى دشمن در تبلیغات ضد جمهورى اسلامى، ناظر به این معناست و همه‌ى تلاش هم براى این است.

 خب، در تضعیف این الگو، دو عامل به یكدیگر كمك میكنند: یك عامل، عامل درونى است؛ نقصهائى كه وجود دارد. كوتاهى‌هاى ما، كم‌كارى‌هاى ما، تنبلى‌هاى ما، مبتلاشدن ما به چیزهائى كه مضر به حركت است - مثل اختلافها، مثل كارهاى خلاف گوناگون، میل به دنیا پیدا كردنها، به سمت دنیا كشیده‌شدنها، قدرت‌طلبى‌ها، بى‌سیاستى‌ها و از این قبیل چیزها - اینها چیزهائى است كه ناشى از وجود ماست، ما داریم این نقصها را ایجاد میكنیم. این عامل درونى، به این الگو صدمه میزند.

 عامل دیگر، مربوط به دشمن است؛ كه همینى كه ما داریم، این را صد برابر بزرگ میكنند و به چشم دیگران میكشانند؛ عیبهائى هم كه نداریم، به ما نسبت میدهند. خب، حالا ما چه كار كنیم؟ اول باید به آن چیزهاى درونىِ خودمان بپردازیم. اول بایستى به آن چیزى كه تقصیر خود ماست، كوتاهى خود ماست، بپردازیم. اگر این را درست كردیم، خداى متعال آن دومى را هم كفاف خواهد كرد؛ یعنى خداى متعال تبلیغ دشمن را هم خنثى خواهد كرد.

 در این «مناجات الشّاكین» كه منسوب به حضرت سجاد (سلام اللَّه علیه) است، اولین شكایت این بزرگوار، شكایت از خودش است: «الهى الیك اشكو نفسا بالسّوء امّارة و الى الخطیئة مبادرة». بعد كه مبالغى از خود شكایت میكند، آن وقت عرض میكند: «الهى اشكو الیك عدوّا یضلّنى». اول شكایت از خودمان، بعد شكایت از دشمن. باید این را مراقبت كنید.

 خب، حالا كى مراقبت كند؟ چگونه مراقبت كنیم؟ جوابش این است كه در درجه‌ى اول، مسئولان و زبدگان و برجستگان و روشنفكران و دانشمندان و علما و كسانى كه محیطِ تأثیر دارند، از رفتارهاى خودشان مراقبت كنند. همان طور كه عرض كردیم، قدرت‌طلبى است، دنیاطلبى است، دنبال اختلاف رفتن است، جنجال درست كردن است،  خلاف اخلاق حركت كردن است؛ كه من در اینجا میخواهم روى این مسئله‌ى خلاف اخلاق حركت كردن تكیه كنم.

 فضاى اهانت و هتك حرمت در جامعه، یكى از آن چیزهائى است كه اسلام مانع از آن است؛ نباید این اتفاق بیفتد. فضاى هتك حرمت، هم خلاف شرع است، هم خلاف اخلاق است، هم خلاف عقل سیاسى است. انتقاد، مخالفت، بیان عقاید، با جرأت، هیچ اشكالى ندارد؛ اما دور از هتك حرمتها و اهانتها و فحاشى و دشنام و این چیزها. همه هم در این زمینه مسئولند. این كار علاوه بر اینكه فضا را آشفته میكند و اعصاب آرام جامعه را به هم میریزد - كه امروز احتیاج به این آرامش هست - خداى متعال را هم از ما خشمگین میكند. من میخواهم این پیامى باشد به همه‌ى آن كسانى كه یا حرف میزنند، یا مینویسند؛ چه در مطبوعات، چه در وبلاگها. همه‌ى اینها بدانند، كارى كه میكنند، كار درستى نیست. مخالفت كردن، استدلال كردن، یك فكر سیاسى غلط یا یك فكر دینى غلط را محكوم كردن، یك حرف است، مبتلا شدن به این امرِ خلاف اخلاق و خلاف شرع و خلاف عقل سیاسى، یك حرف دیگر است؛ ما این دومى را به طور كامل و قاطع نفى میكنیم؛ نباید این كار انجام بگیرد. متأسفانه بعضى این كار را میكنند. من بخصوص به جوانها توصیه میكنم. بعضى از این جوانها بلاشك مردمان بااخلاص و مؤمن و خوبى هم هستند، اما خیال میكنند این وظیفه است؛ نه، من عرض میكنم این خلاف وظیفه است، عكس این وظیفه است.

 البته از نفوذها، از اغواهاى شیطانى دشمنان، از دخالتهاى دشمنان هم نباید غفلت كرد. همان طور كه امام بارها میفرمودند، گاهى اینجور افراد وارد اجتماعات پرشور و مؤمن و مخلص میشوند و آنها را به یك سمتى و یك حركتى میكشانند؛ از این هم نباید غفلت كرد؛ هم غفلتهاى ناشى از احساساتى شدن، هم ناشى از ندیدن دستهاى دشمن. بنابراین من بخصوص از جوانها میخواهم كه نگذارند این فضاى غیبت و تهمت و فحاشى و هتاكى و شكستن حرمتها ادامه پیدا كند. وقتى كه ادامه پیدا كرد، طبعاً همان طور سرایت هم میكند - مثل بیمارى مسرى - ناگهان مى‌بینید مثلاً در نمازهاى جمعه كه محل خشوع و ذكر و توجه است، یك چنین چیزهائى گاهى احیاناً دیده میشود، كه غلط اندر غلط است. انسان اگر چنانچه آن خطیب نماز جمعه را قبول ندارد، خب، اصلاً پاى خطبه‌اش نمى‌نشیند، به او اقتداء هم نمیكند، مى‌آید بیرون. یا حتّى گاهى اوقات در درسها، در محیطهاى علمى و درسى از این چیزها دیده میشود؛ كه اینها غلط است، مضر است و مخالف مصلحت انقلاب است؛ اینها همان ضربه زدن و شكاف ایجاد كردن و تَرك‌دار كردن هیئت عظیم و شفاف و باشكوه نظام اسلامى است كه دارد با قدرت حركت میكند و پیش میرود.

 من به بزرگان هم نصیحتى بكنم. این نصیحت به جوانها بود، پیرها هم محتاج نصیحتند؛ آنها هم باید توجه كنند. مواضع درست گرفتن، حرف درست زدن، تحت تأثیر خبرهاى دروغ قرار نگرفتن، این هم وظیفه است. هزاران نفر در نظام اسلامى دارند محض رضاى خدا زحمت میكشند و تلاش میكنند و شب و روز خودشان را میكُشند، براى اینكه طبق حركت اسلامى یك كارى انجام بگیرد، نظام اداره شود، وظائفِ بسیار سنگین انجام بگیرد؛ اما انسان یك خبر دروغى را بشنود، بنا كند همه‌ى اینها را زیر سؤال بردن - مسئولین دولتى را، دیگران را، دیگران را - این هم مصلحت نیست، این هم خلاف است. هم جوانها باید مراقبت كنند، هم پیرها باید مراقبت كنند. ما، هم در جوانى‌مان احتیاج به نصیحت داریم، هم حالا كه پیر شدیم، احتیاج به نصیحت داریم.

 امیدواریم خداوند متعال ان‌شاءاللَّه به همه‌ى ما كمك كند تا بتوانیم این الگوى موفق و باشكوه و بسیار باعظمت را - كه نظام جمهورى اسلامى است - حفظ كنیم و این را ان‌شاءاللَّه همین طور به نسلهاى آینده بسپاریم و از این جهت پیش خداى متعال سرافراز باشیم.
والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌طبقه بندی: امام خامنه ای(مدظله العالی)، 
برچسب ها: امام خامنه ای،
ارسال توسط امیرحسین یگانه
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
بی نام طراحی اسلامی

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار