تبلیغات
سوگماد - بیانات در دیدار دست‌اندركاران كنگره آیت‌الله مرعشی
سوگماد
پایه ی هر چیز از ریشه باید درست باشد!

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 19 اسفند 1389

بیانات در دیدار دست‌اندركاران كنگره آیت‌الله مرعشی

به مناسبت برگزاری كنگره بین‌المللی بزرگداشت حضرت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی، پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای متن بیانات معظم‌له، در دیدار با دست اندركاران برگزاری این كنگره كه بهمن‌ماه گذشته ایراد شده است را منتشر می‌كند:
 
بسم‌الله الرحمن الرحیم

خیلی كار بجایی دارد انجام می‌گیرد كه این شخصیت ذوابعاد تجلیل می‌شود؛ مرحوم آیت‌الله مرعشی یك تفاوت‌هایی با معمول و متعارف مراجع داشتند، یكی از این تفاوت‌ها همین مساله انس با كتاب و كتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی است، این را ما كمتر دیدیم، البته بزرگانی از مراجع و علمای بزرگ بوده‌اند كه كتابخانه‌های قدیمی و خوبی در نجف و قم داشتند، اما انس با كتاب و شناختن نسخه‌های خطی و شناختن مولفین ازجمله خصوصیات مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی بود كه ایشان این هنر بزرگ را نیز در كنار سایر مفاخری كه در وجود ایشان بود، داشتند.


یكی از علل ارتباط ایشان با بعضی از برجستگان و نام‌آوران دانشگاهی شاید همین بود كه مكاتباتی داشته‌اند، زیرا مساله كتاب و نسخه و مولفین و جمع كتاب و شناسایی كتاب در زندگی ایشان تاثیر داشت.


یكی دیگر از خصوصیات ایشان تنوع در معلومات بود و همین مساله آشنایی با انساب و مسایل مربوط به انساب چیز كمی نیست، چیز مهمی است، ایشان آشنایی داشتند، كار كرده بودند و مطالعات زیادی در این زمینه داشتند.


یك مساله دیگر نیز مساله اجازت و تسلسل ارتباط علمای شیعه از لحاظ اجازه روایتی به یكدیگر بود كه ایشان در این قضیه هم خیلی فعال بودند.


همین طور كه اشاره شد ایشان با علمای معروف دنیای اسلام ارتباط داشتند از آنها اجازه گرفته بودند و به آنها اجازه روایت داده بودند، تبادل اجازات داشتند؛ اینها جزو آن نكات برجسته‌ای است كه خوب است در مورد ایشان شناخته شود و شناسانده شود.


یك خصوصیت دیگر مرحوم مرعشی نجفی در قم، انس با مردم بود، ایشان یك مرجع مردمی بود، با مردم ارتباط داشت، مانوس بود؛ می‌آمدند؛ می‌رفتند؛ خیلی راحت با مردم برخورد می‌كردند، به قدری ایشان با مردم قم ارتباطشان نزدیك بود كه خیلی‌ها ایشان را قمی می‌دانستند، هیچ كس تركی حرف زدن آقای مرعشی را -خوب ایشان تبریزی بودند- ندیده بود.


ایشان ارتباطشان با مردم خیلی نزدیك بود، حتی گاهی [كه] بعضی از طلبه‌های ترك می‌رفتند با ایشان تركی صحبت می‌كردند، ایشان فارسی جواب می‌داد، ارتباط با مردم یك خصوصیت برجسته‌ در ایشان بود، ایشان با مردم، مانوس و راحت بودند و اینها خصوصیات ممتازی است.


ایشان نسبت به امام و انقلاب نیز، از ابتدا همراهی داشتند، مرحوم حاج آقا مصطفی یكی از بیوتی كه بعد از زندانی شدن امام با آنجا ارتباط داشتند، بیت مرحوم آقای مرعشی بود كه با ایشان ارتباط نزدیكی داشتند و می‌رفتند و می‌آمدند.


واقعا جوانان ما و خیلی از مردم ما، خصوصیات اخلاقی، منش‌ها و رفتارهای این بزرگان را می‌شناسند، [اگر] بشناسند، محبت اینها در دلشان جاگیر می‌شود و خیلی لازم است كه این كار انجام بگیرد.


به هر حال من خوشحالم از اینكه این كار را می‌كنید [برگزاری كنگره]، از همه هم تشكر نیز می‌كنم، این كتابخانه هم كه ایشان به یادگار گذاشتند، حقاً یك میراث ارزشمند است.


این كتابخانه‌های بزرگان كه من اشاره كردم، خیلی از اینها تلف شده،[دیگر] نیست، مثلا در نجف كتابخانه مرحوم شیخ علی كاشف‌الغطاء از كتابخانه‌های بسیار مهم و معتبر بوده است و بد نیست [این قضیه] دنبال شود، پیگیری شود، كتابخانه مرحوم آشیخ علی كاشف الغطاء پدر شیخ محمدم حسین كاشف‌الغطاء معروف، اینها معلوم نیست چه شده و كجاست.


در نجف كتابخانه‌های زیادی وجود داشت، در قم البته همین جور بود، در قم نیز مرحوم آقای صفایی كتابخانه خوبی داشت. مرحوم آقای كلباسی هم كتابخانه خوبی داشت. اینها را ما نگذاشتیم بعد از وفات این بزرگواران متفرق بشود، دست ورثه تقیسم بشود، دست دیگران بیفتد، همه را یكجا از اینها خریداری و به آستان قدس منتقل كردیم، بنابراین بعضی از این كتابخانه‌ها الحمدالله محفوظ است، لكن هیچ كتابخانه‌ای با این عظمت، آراستگی و شایستگی، انسان نمی‌بیند.


در بین كتابخانه‌های كه شخصی بود و مال اشخاص بود و از مال شخصی فراهم شده بود، تنها این كتابخانه مرحوم بزرگوار هست كه الحمدالله نشانه‌ای است از اهمیت و عظمت میراث مكتوب ما و امیدواریم ان شاء‌الله روزبه روز این كتابخانه بهتر بشود. امام كمك كردند یعنی واقعا توجه امام و عنایت امام به این كتابخانه به نظر من، این كتابخانه را نجات داد و كمك كرد به بازماندگان محترم كه اینجا را بتوانند ترتیب بدهند.


انشاء‌الله امیدواریم كه این همایش، همایش خوبی باشد و آثار ماندگاری داشته باشد، من خواهش می‌كنم به عمق همایش خیلی توجه بشود، یعنی ظواهر مهم نیست، عمده این است كه عمق علمی و معرفتی این همایش‌ها حاصل بشود.طبقه بندی: امام خامنه ای(مدظله العالی)، 
برچسب ها: آیت الله مرعشی، امام خامنه ای،
ارسال توسط امیرحسین یگانه
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
بی نام طراحی اسلامی

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار