تبلیغات
سوگماد - سیاسی/شبهه5/ولایت فقیه
سوگماد
پایه ی هر چیز از ریشه باید درست باشد!

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 9 اسفند 1389
ش (تهران): آیا می‌توان از «ولی فقیه» مطالبه داشت؟ آیا می‌توان انتقاد داشت و یا نظر وی را قبول نداشت؟ آیا هر کس نظر متفاوتی داشته باشد، «ضد ولایت فقیه» است؟
 


 اگر چه این سؤال قبلاً از منظر دیگری مطرح و پاسخ آن داده شده است (آرشیو سیاسی)، اما نکات ذیل از منظری دیگر مطرح می‌گردد.

الف – قبل از هر چیز بهتر است بدانیم که شخص «مقام معظم ولی فقیه» در مورد مباحث مطروحه در سؤال چه نظری دارند؟ بدیهی است که ملاک بیان ایشان است.

17/7/1386 – در دیدار با دانشجویان نخبه، برتران کنکور و فعالان سیاسی فرهنگی:

«... مطالبه كردن با دشمنى كردن فرق دارد. این كه ما گفتیم گاهى اوقات معارضه‏ى با مسئولان كشور نشود - كه الان هم همین را تأكید می‌كنیم؛ معارضه نباید بشود - این به معناى انتقاد نكردن نیست؛ به معناى مطالبه نكردن نیست؛ در باره رهبرى هم همین‌ جور است. این برادر عزیزمان می‌گوید «ضد ولایت فقیه» را معرفى كنید. خوب، «ضد» معلوم است معنایش چیست؛ ضدیت، یعنى پنجه در افكندن، دشمنى كردن؛ نه معتقد نبودن.

اگر بنده به شما معتقد نباشم، ضد شما نیستم؛ ممكن است كسى معتقد به كسى نیست. البته این ضد ولایت فقیه كه در كلمات هست، آیه‏ى مُنزل از آسمان نیست كه بگوئیم باید حدود این كلمه را درست معین كرد؛ به هر حال یك عرفى است. اعتراض به سیاست‌هاى اصل 44، ضدیت با ولایت فقیه نیست؛ اعتراض به نظرات خاص رهبرى، ضدیت با رهبرى نیست. دشمنى، نباید كرد».

ب - ملاحظه:

- بیان ایشان همه‌ی چارچوب‌ها را معین و مبین نموده است. مطالبه حق مردم است. اظهار نظر و انتقاد آزاد است. حتی معتقد نبودن به ولایت فقیه به معنای ضدیت با آن نمی‌باشد، چه رسد به انتقاد یا حتی اعتراض داشتن به برخی از نظرات خاص ولی فقیه.

- البته اگر ولی فقیه (که پس از تحقیق و تفحص کامل حکمی صادر می‌نماید)، دستوری داد، باید آن دستور انجام شود. چنان چه در هر جامعه و حکومتی نیز چنین است. چرا که اگر قرار باشد هر کسی که نظر مخالفی دارد بنا به نظر خود عمل کند، به جز بروز هرج و مرج (آنارشیسم) حاصل دیگری نخواهد داشت.

- «ضدیت»، همان طور که ایشان می فرمایند، پنجه در پنجه درافکندن و دشمنی کردن است. پس اگر کسی که انتقاد یا نظر مخالفی دارد، به جای ابراز مخالفت با یک موضوع، در مقابل «ولایت فقیه» یا «ولی‌فقیه» ایستاد و اقدام به دشمنی و مبارزه نمود،‌ او (شخص، حزب، تفکر و ...)، ضد است.

- برخی می‌خواهند از این واژه‌ها و حقوق بدیهی و طبیعی مردم در اسلام [که عین فطرت و حکم خداوند متعال می‌باشد]، سوء استفاده کرده و به بهانه‌ی حق مطالبه – حق انتقاد – حق اعتراض و ...،‌ با اباهه‌گری، لودگی، بی‌تربیتی و ...، حرمت‌ها و قبح‌ها را بشکنند و سپس با جریان‌سازی و به راه‌انداختن موج و جنگ‌روانی یا همان جنگ نرم، در راستای تحقق اهداف براندازی سوء استفاده‌ی سیاسی کنند. لذا کسی که سؤال، شبهه، نظر، انتقاد یا حتی اعتراض دارد، باید بسیار بصیر و هوشیار باشد و ادعای خود را به دور از جو‌سازی‌ها، با درایت و مستند و در چارچوب عقل، علم و ادب مطرح نماید. بدیهی است چنین رفتاری نه تنها ضدیت و دشمنی نیست، بلکه موجب رشد و کمال فرد و جامعه نیز خواهد شد.
طبقه بندی: امام خامنه ای(مدظله العالی)، 
برچسب ها: ولایت فقیه، شبهه،
ارسال توسط امیرحسین یگانه
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
بی نام طراحی اسلامی

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار